A tél múltával nem csak a vastag ruháinkat vetjük le, de a lelkünket is kicsit megújítjuk. Igyekszünk ilyenkor felfrissíteni magunkat, és ahogy a lakásunkon is megejtünk egy nagy takarítást, sokan az étkezésükben is – akár tudatosan, akár kevésbé – változtatásokat vezetnek be.
Miben különbözik az étkezésünk télen és nyáron? Télen a hideg idő és a komor, szürke napok hatására sokkal jobban kívánjuk a tartalmas, meleg, gyomrot és lelket simogató ételeket. Általában zsírosabban és fűszeresebben étkezünk ilyenkor, előtérbe kerülnek a tartalmas levesek, raguk, tészták, sült húsok, gazdag rakott és töltött ételek. Nyáron viszont a meleg hatására sokak étvágya lecsökken, a folyadékvesztés miatt pedig a hűsítő, lédús ételeket kedveljük. Nagy slágerek ilyenkor a behűtött gyümölcslevesek, saláták, sovány húsok, könnyű tésztaételek, grillezett zöldségek és társaik, hiszen a melegben sokkal jobban esnek a könnyen emészthető fogások.
A tavasz, ahogy az időjárásban is, az étkezésünkben is az átmenetet jelenti a tél és a nyár között. A piacokon elkezdenek megjelenni a színes, élettel teli primőrök, az idő egyre enyhébb, és ez sokakban hozza meg a kellő motivációt, hogy kicsit megreformálja az étkezését. Nem keveseknél a nyári bombaforma elérése a legnagyobb mozgatórugó, és pont emiatt hajlamosak is túlzásokba esni, ami az étkezést illeti.
Tavasszal sokan kezdenek drasztikus diétába, illetve méregtelenítő, tisztító kúrákba. Még ha a szándék jó is, a szilárd ételek kiiktatása, léböjtölés, koplalás gyakran sokkal nagyobb kárt okoz, mint amennyi haszna van. Egy egészséges szervezet esetében ugyanis a méreganyagok kiválasztása és eltávolítása tökéletes módon – a szervezetünk természetes méregtelenítő funkcióinak köszönhetően – megtörténik, méghozzá a vesék és a máj által. Az extrém alacsony kalória-és tápanyagbevitel hatására viszont kiéhezik a szervezet, falásrohamok jelentkezhetnek, epebetegek esetében pedig a panaszok akár fokozódhatnak is.
Hidd el, ha úgy érzed, kicsit szeretnél felfrissülni és könnyebbnek érezni magad, fokozatos, apró változtatásokkal sokkal jobb eredményt és közérzetet érhetsz el. És mindehhez a természet is aktívan hozzájárul!
- Használd ki azt a sok új, finom alapanyagot, ami megjelenik a piacok, boltok kínálatában, egyél több friss zöldséget-gyümölcsöt, és cserébe kevesebb zsíros húsfélét.
- A félkész, gyors megoldásnak tűnő, nehezen emészthető, olajban sült ételek helyett készíts otthon könnyű, zöldséges fogásokat.
- Desszert gyanánt sütemény helyett válassz friss gyümölcsöket, de már azzal is jobban jársz, ha a csokoládés, tejszínes, krémes sütiket joghurtos, túrós, gyümölcsös verziókra cseréled.
- Ne feledkezz meg továbbra sem a napi 2-2,5 liter folyadék elfogyasztásáról, a cukros üdítők, gyümölcslevek és az alkohol fogyasztását pedig szorítsd a lehető minimálisra.
Ha ezeket az apró tippeket megfogadod, nem lesz szükséged drasztikus kúrákra, léböjtre ahhoz, hogy a szervezeted egy kicsit felfrissüljön, az emésztésed megkönnyebbüljön. Tiltólisták helyett koncentrálj a jó szokások beépítésére, és olyan rendszert alakíts ki az étkezésedben, amit nemcsak tavasszal, a nyárra készülve, de egész évben tudsz tartani.