Kövess minket a közösségi oldalakon, ahol első kézből értesülhetsz az egészséges életmóddal kapcsolatos hírekről, receptekről és az új termékeinkről.

Belépés / Regisztráció

Zabkásával fogyni: lehet, de nem úgy

A zabkása egy finom és igen kedvelt étel, így aki szeretne leadni a súlyából, nem meglepő, ha elgondolkodik azon, hogy vajon lehet-e zabkásával fogyni. Igen, de nem úgy! Mivel a zab értékes tápanyagokat tartalmaz, így alapbástyája lehet az egészséges étrendnek, a zabkása fogyasztásra épülő csoda diétáktól azonban érdemes tartózkodni. Vizsgáljuk meg alaposabban, hogy hogyan érdemes és hogyan nem érdemes a zabkásával fogyni!

A csoda diéták bűvöletében

A zabkása diéta egy igen divatos fogyókúra, ami a zab alacsony glikémiás indexére és a rosttartalom magas szintjére épít. Ezek segítségével támogatja a súlyvesztést. Nézzük, mi a fogyókúrás módszer lényege!

A zabkása fő alapanyaga a zabpehely, amit megfőznek/áztatnak víz, tej vagy növényi tej hozzáadásával, majd különféle „feltétekkel” tálalják. Ez az étel a zabkása diéta központi eleme, amit 1 vagy 2 alkalommal kell a főétkezések helyett elfogyasztani.

Kétféle változata létezik a diétának, az egyik, a 6 napos verzió. Ez idő alatt napi két főétkezés alkalmával kerül zabkása az asztalra, tehát például reggelire és vacsorára fogyasztjuk a kását.

Létezik egy két szakaszos diéta is, ami egy szigorúbb 7 napos fázissal indul, mely során napi háromszor lehet enni és mindhárom alkalommal kizárólag zabkását. Tilos az instant zabkása, kizárólag otthon elkészített kását lehet fogyasztani. A zabkása önmagában hamar unalmassá válna, ezért és a vitaminbevitel miatt engedélyezett a gyümölcsfogyasztás. A második szakasz már megengedőbb, csupán egy vagy két étkezést kell kiváltani zabkásával, a többi étkezés alkalmával pedig zsír nélküli vagy alacsony zsírtartalmú finomságokat érdemes fogyasztani. Ebben a fázisban többféle zöldséggel és gyümölccsel is lehet gazdagítani a kását.

A zabkása diéta esetén nem azzal van a probléma, amit az ember megeszik, hanem azzal, amit nem. Ha valaki a szigorúbb változatot követi, akkor napokig értékes tápanyagoktól esik el, olyanoktól, amik a szervezet normális működéséhez elengedhetetlenek. A napi két zabkása fogyasztása kifejezetten előnyös lehet, az azonban veszélyes, ha valaki kizárólag zabkását eszik. Ez túlságosan extrém táplálkozási mód, túl sok fontos tápanyag bevitele marad el, amit a szervezet nem hálál meg. Az egyoldalú táplálkozás hatására ugyanis felborulhat az anyagcsere, a bélflóra, a tápanyag szükséglet nem biztos, hogy kielégül és a test összetétele is megváltozhat. Mindezek ellenére a zabkásával fogyni igenis lehetséges, a diéta alkalmas arra, hogy leadjon az ember néhány kilót, kérdés azonban, hogy ez az eredmény mennyire hosszú távú.

Hogyan lehet még fogyni a zabkásával? Úgy, ha az egészséges étrendbe illesztjük be!

A zabkása az egészséges étrend bástyája

A zab roppant egészséges, értékes alapanyag, amit könnyedén be lehet illeszteni az egészséges étrendbe. Készülhet belőle liszt, amit felhasználhatunk például sütés során, de akár zabpehely is, ami pedig a zabkása alapja.

100 gramm zabhely 10 gramm rostot tartalmaz, ezek gondoskodnak a kiegyensúlyozott emésztés meglétéről. A rostok mellett előnye az alacsony/közepes glikémiás index, ami azt jelenti, hogy a lassan felszívódó szénhidrátok táborát erősíti, a vércukor szintjét nem dobja meg hirtelen, mivel egy réteget képez a bél falán, így a szénhidrát csak lassabban tud felszívódni. Ez azzal is jár, hogy nem tör rá már 10 órakor a farkaséhség arra, aki zabkásával indítja a napot.

A rostok hatására a koleszterinszint könnyebben kordában tartható, így a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata csökkenthető, arról nem is beszélve, hogy a B-vitaminnak köszönhetően az idegrendszerre is jótékonyan hat.

Erre ügyelj, ha zabkását eszel!

Kalóriatartalma ugyan nem túl alacsony, 100 gramm 380 kalóriát tartalmaz, ezért, aki ügyel a kalóriabevitelre, annak nem célszerű túlságosan sokat fogyasztani belőle. Persze az sem mindegy, hogy mi kerül a zabkására! A „feltétek” hozzáadásáról a kalóriabevitel kiszámításakor gyakran megfeledkeznek, pedig ez is jelentősen növelheti a végösszeget! Képzeljük csak el, hogy a zabkását feldobjuk csokoládédarabokkal, némi gyümölcs hozzáadásával, majd meglocsoljuk egy kis mézzel. Az eredmény isteni lesz, de ha számoljuk a kalóriákat, akkor érdemes szerényebben bánni a hozzávalókkal.

Amennyiben instant zabkását vásárolunk célszerű igen körültekintően lejárni, sok esetben ugyanis alacsony minőségű, cukorban és mesterséges anyagokban bővelkedő termékek kerülnek a polcokra a boltokban. Érdemes átolvasni az összetevőket és olyat választani, ami kizárólag egészséges anyagokat tartalmaz.

A gabiyo köleses zabkásái glutén-, tej-, laktóz és szójamentesek. Nem tartalmaznak hozzáadott cukrot, az édes ízt természetes, zéró kalóriás édesítőszerekkel és datolyapasztával érjük el. A zabkásák és a granolák kizárólag növényi alapanyagokból készülnek, tartósítószer, ízfokozó és egyéb mesterséges anyag hozzáadása nélkül.

Különleges ízkombinációkat találhatsz kínálatunkban, ilyen például a fahéjas-szilvás, a kókuszos-mandulás, az étcsokoládés-törökmogyorós vagy éppen a ribizlis. Kóstold meg őket, és találd meg kedvenc ízvilágodat!

https://gabiyo.hu/termekek/