Az új év első napja sokak számára a fogadalmakkal kezdődik, amelyek között szinte mindig szerepel, hogy „idén végre lefogyok…” vagy „idén egészségesebben fogok élni”. A lelkesedés azonban jellemzően hamar elfogy, és a régi rossz szokások apránként visszatérnek az életünkbe. Hogyan lehetne az elhatározás sikeresebb?
Dietetikusunk 10 tanácsot gyűjtött össze, amelyeket megfogadva a fogadalmakat tettekké, majd szokásokká ültetheted át az életedbe, és ezáltal sikeresen léphetsz az egészséges étkezés és életmód újtára. Tarts velünk!
- Felejtsd el végre a diétákat! A felesleges megszorításokkal járó, koplalós fogyókúrák többet ártanak, mint amennyit használnak. Ahelyett, hogy 2 hét alatt akarnád leadni az összes, vélt vagy valós túlsúlyodat, adj magadnak időt és egyél kiegyensúlyozottan. Hidd el, egy hosszú távon is tartható étrend az életformáddá tud válni, és soha többé nem kell majd diétáznod!
- Haladj lépésről lépésre! A helytelen táplálkozási szokások megváltoztatása sokszor nem is olyan egyszerű, ezért jobban teszed, ha részekre bontod a feladatot. Kezd maximum három, kisebb, könnyebben megléphető céllal, és ha elérted, akkor iktass be újabbakat.
- Reggelizz minden nap! Ezzel adod meg az alapot az aznapi étkezésednek, és ha kihagyod a reggelit, azzal bizony az egész napot boríthatod. Egyél fehérjékben, komplex szénhidrátokban, jó típusú zsírokban gazdag reggelit, és kezdd energikusan, pozitívan a reggelt!
- Hidratálj! Nem lehet eleget hangsúlyozni a folyadékbevitel fontosságát! Naponta legalább 2-2,5 l vizet igyál meg, és felejtsd el az üdítőket, gyümölcsleveket! Ha eddig víz helyett ezeket ittad, már az elhagyásukkal rengeteg kalóriát és cukrot spórolhatsz meg.
- Válassz komplex szénhidrátokat! A szénhidrátokat nem száműzni, kerülni kell, hiszen a legfontosabb üzemanyagaink, hanem megtanulni, melyik típusok kedveznek az egészségednek és a súlyodnak is. Pékárukból válassz teljes kiőrlésűt, fehér rizs helyett barnát, hagyományos tészta helyett durum-vagy korpás tésztát, és próbáld ki a kölest, hajdinát, quinoát, és társaikat is.
- Zöldségek-gyümölcsök minden étkezéshez! Ne ragadj le az íztelen salátáknál, próbálj ki minél több receptet, párold, süsd, főzd, grillezd, marináld a zöldségeket, vágd őket különböző formára, kombináld az ízeket, színeket és a textúrákat, így biztosan jobban megjön hozzájuk a kedved. Ökölszabályként igyekezz beiktatni, hogy minden étkezésedben legyen zöldség vagy gyümölcs, lehet ez akár turmix, leves, köret, savanyúság, saláta, szendvicskrém formájában, vagy csak úgy, nyersen.
- Csökkentsd a zsírbeviteled! A zsírokra szükségünk van, de általában kisebb mennyiségben, mint amennyit valóban beviszünk. A zsírok kalóriatartalma a legmagasabb a tápanyagok között, így ha egy picit visszaveszel az olajból főzéskor, soványbab húsokat választasz, kerülöd a tejszínt, tejfölt, kevesebb zsíros sajtot eszel, azzal már sokat tehetsz az egészségedért és az alakodért is.
- Próbálj meg kevesebbet sózni! A túlzott sóbevitel a szív-és érrendszeri betegségek komoly rizikófaktora, ráadásul vizet is köt meg a szervezetünkben, ezért tapasztalják sokan, hogy egy-egy kiadósabb, jellemzően sós étkezés után többet mutat a mérleg. Az éttermi ételek és bolti élelmiszerek sótartalmát ugyan nem tudod befolyásolni, de az utánsózást próbáld meg kiiktatni. Apránként tegyél az ételeidbe egy picivel kevesebb sót, és szépen lassan az ízérzékelésed is hozzászokik majd a természetesebb ízekhez.
- Minden beleférhet, a megfelelő mennyiségben! Az életmódváltás nem arról szól, hogy bizonyos ételeket soha többé nem eszel, hanem hogy megtalálod az egyensúlyt, 70-80%-ban egészségtudatosan étkezel, a fennmaradó részben pedig helyet kaphatnak a lelkedet is tápláló falatok. Senki nem várja el, hogy ne egyél a nagymamád pitéjéből vagy a testvéred szülinapi tortájából, esetleg csak salátát egyél a barátnőiddel töltött estén. Élvezd az ízeket, és ne legyen bűntudatod, mert az csak túlevéshez vezet!
- Mozogj, bármit, csak mozogj! Adj magadnak lehetőséget arra, hogy idén végre megtaláld azt a mozgásformát, amit igazán élvezel, ami feltölt. Ha erőszakkal kell magad rávenni az edzésre, akkor a mozgás nem fog tartósan az életed részévé válni. Próbálj ki minél több sportágat, mozgás típust, és hidd el, biztosan van olyan számodra is, amit örömmel végzel majd!