Kövess minket a közösségi oldalakon, ahol első kézből értesülhetsz az egészséges életmóddal kapcsolatos hírekről, receptekről és az új termékeinkről.

Belépés / Regisztráció

A zabkása glikémiás indexe

A zab egy szuper eledel, ami telis-tele van értékes tápanyagokkal, rostokkal, könnyen, gyorsan és igen változatosan elkészíthető. A zabból készült granola, zabkása feltölt energiával, karbantartja az anyagcserét és megannyi betegség kialakulását gátolja. Vagyis a zabkása a legjobb dolog, ami a szervezeteddel történhet ébredés után. A táplálkozás szempontjából lényeges mutató a glikémiás index, ami azt mutatja meg, hogy az étel milyen mértékben emeli meg a vércukorszintet. Ebben a bejegyzésben ezt a témát járjuk körül, és megnézzük, mennyi a zabkása glikémiás indexe!

A zab igen értékes élelem, ami tele van rostokkal, fehérjével, ásványi anyagokkal, például vassal, cinkkel, káliummal, foszforral és magnéziummal, nem utolsó sorban pedig rengeteg E- és B-vitamint tartalmat.

Pozitív hatásai hosszasan sorolhatók: értágító, csökkenti a koleszterinszint és a vércukorszint mértékét. A rostok mennyiségének köszönhetően elnyújtja a cukor felszívódását, méghozzá úgy, hogy a gyomor felületén egy gélre hasonlító réteget alakít ki.

Hosszú ideig teltségérzetet biztosít, ami kifejezetten előnyös az elhízás elleni küzdelemben és azok számára is, akik a cukorbetegség ellen szeretnék felvenni a kesztyűt. Ha valaki egészségesen szeretne élni, akkor kiemelt hangsúlyt kell fektetnie arra, hogy jó fajta szénhidrátokat vigyen be a szervezetébe. A jó szénhidrátok meghatározásában a glikémiás index fogalma lesz segítségünkre. Nézzük, mit kell tudni róla!

Mi az a glikémiás index?

A glikémiás index (GI) egy mutató, ami megmondja, hogy az adott élelmiszer milyen mértékben emeli meg a vércukorszintet, vagyis milyen gyorsan szívódik fel. A GI jelentősége azokban az esetekben a legnagyobb, amikor az ember nem ehet kedvére, ügyelnie kell a szénhidrát bevitelére. Tipikusan ilyen helyzet a cukorbetegség, az inzulinrezisztencia és a diéta.

Léteznek alacsony glikémiás indexű, közepes glikémiás indexű és magas glikémiás indexű ételek. Az alacsonyak lassan szívódnak fel a szervezetben, vagyis a vércukorszintet nem dobják meg és sokáig teltségérzetet okoznak. Ezzel szemben a magas GI-jű ételek hatására a vércukorszint kilő, a tápanyagot gyorsan megemészti a test és hamar újra kopogtat majd az éhség. Az alacsony GI-vel rendelkező ételek kisebb mennyiségű glükózt juttatnak a testbe, ennek köszönhetően a hasnyálmirigynek kevesebb inzulint kell termelni a glükóz lebontásához.

Az alapszabály, hogy egy nap 160 g szénhidrátnál ne fogyasszunk többet, és ha egy mód van rá, akkor reggel és este alacsony glikémiás indexű kerüljön az asztalra.

Mely ételeknek mekkora a glikémiás indexe?

A GI egy 0-100-ig terjedő skálán helyezi el az élelmiszereket a felszívódás gyorsasága szempontjából. Lényeges tehát, hogy arról nem ad információt, hogy mennyi szénhidrát található az élelmiszerben, csak annak minőségéről tájékoztat.

  • Magas glikémiás indexűek például a sütemények, péksütemények, a méz, a kristálycukor, a kekszek, a cukros italok, a krumpli, a szőlő, a görögdinnye és a különféle gabonapelyhek.
  • Közepes glikémiás indexű a zabpehely, a rizs, a 100%-os gyümölcslevek és olyan gyümölcsök, mint a banán, a mangó és a sárgadinnye.
  • Alacsony glikémiás indexű a gyümölcscukor, a korpás keksz és a zöldségek jó része is.

 

Mi hat a GI-re?

A dolog azonban nem ennyire egyszerű. Vannak ugyanis olyan tényezők, eljárások, amik befolyásolják a GI alakulását, emelik vagy pedig csökkentik azt. A GI növekedéséhez járul hozzá a puffasztás, a hántolás, a turmixolás, vagy ha víz hozzáadásával, abban oldva visszük be a szénhidrátot (például ahelyett, hogy megennénk egy almát, iszunk egy pohár almalevet).

Szerencsére olyan tényezők is akadnak, amelyek a GI-t csökkentik. Ilyen például, ha a szénhidrátban bővelkedő étel rosttartalma magas, vagy ha eszünk mellé zsírokban és fehérjében gazda ételeket is. Segíthet, ha szerves savakat, nagy mennyiségű amilózt tartalmaz az étel, de az is, ha csupán rövid időre vetjük alá hőkezelésnek.

A zabkása glikémiás indexe

A zabpehely glikémiás indexe nagyjából 55, így az alacsony/közepes GI-vel rendelkező ételek táborát erősíti. Szénhidráttartalma meglehetősen magas, 100 g-ban 64 g szénhidrát található. Nem összetévesztendő azonban ez a zabpehely azokkal a boltok polcait tarkító instant zabpelyhekkel, amik tele vannak ízfokozókkal és rengeteg mennyiségű cukrot tartalmaznak. Ezeknek a GI értéke ugyanis jóval magasabb és nem tartoznak az egészséges ételek közé.

Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy a zab GI-je függ attól, hogy milyen módon dolgozták fel, mekkora szemű zabról van szó. Minél inkább feldolgozott, annál nagyobb a GI és minél nagyobb szemű, annál hosszabb ideig tart a szervezetnek a feldolgozás.

A zabkását jellemzően nem magában esszük. Tehát, ha arról beszélünk, hogy mennyi a zabkása glikémiás indexe, akkor nem elegendő csupán a zabbal számolni, kalkulálni kell a tejjel, amiben megfőzzük, a gyümölcsökkel, csokival, magokkal, amikkel felturbózzuk. Érdemes egyébként fehérje hozzáadásával gazdagítani, ez segíti a GI csökkentését.

 

A gabiyo által kínált köleses zabkásák és granolák hozzáadott cukor nélkül készülnek, az édes ízért a felhasznált gyümölcs és némi datolyapaszta, esetleg egy kis természetes édesítőszer (steviol glikozid) felel. 100%-ban gluténmentesek, hiszen az ország egyetlen gluténmentes gyárában készülnek, kizárólag növényi összetevőket tartalmaznak, nincsen bennünk laktóz, tej, szója, így a speciális étrend szerint étkezők is bátran fogyaszthatják.

A zab tápanyagtartalma igen kiegyensúlyozott. Laktat, feltölt energiával és hosszú ideig teltségérzetet okoz. Egy igazi energialöket reggelre, ami egészen délig elrepít. Kattints, és ismerd meg, milyen ízek közül válogathatsz a gabiyo webshopban!

https://gabiyo.hu/termekek/