Az utóbbi néhány év mindent elsöprő táplálkozási trendje a húsmentesség. A vegetáriánus és vegán irányzatok népszerűsége a fenntarthatóságra helyeződött fokozott figyelem kapcsán vált jelentőssé. Nem csoda, hiszen a nagyipari állattenyésztés és az állati termékek feldolgozása valóban jelentős környezetterheléssel jár. Mindemellett a szervezetünk számára sem kedvező a nagy mennyiségű húsbevitel, ami a modern, fejlett társadalmakra jellemző, főleg, hogy ezen belül is jelentős a gyakran rossz minőségű húskészítmények aránya.
Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy az emberi táplálkozásnak és kultúránknak is természetes részét képezi a húsevés. A húsok nagyon jó biológiai hasznosulású fehérjéket tartalmaznak, emellett étrendünkben a vasnak elsődleges forrásai. Fontos tehát, hogy csupán a trend kedvéért ne iktasd ki teljesen a húsféléket az étrendedből!
Jót tehetsz viszont azzal a környezetnek (és a szervezetednek is), ha némileg csökkented a húsbeviteled, amennyiben az valóban túlzott! A hagyományos, magyaros konyha erősen húsalapú, és a modern, rohanó életmód mellett nem ritka, hogy az étrendben naponta több alkalommal is szerepelnek a különböző húsételek, felvágottak. Az egyoldalú étrend, bármely élelmiszercsoportból vagy tápanyagból is tartalmazzon jelentősen többet a szükségesnél, sosem kifizetődő, ezért arra buzdítunk, próbálj ki minél több alternatívát a húsételekre, ezzel is változatosabbá, színesebbé téve étrendedet.
Milyen és mennyi húst javasolt fogyasztani?
Lehetőség szerint fogyassz jó minőségű, akár háztáji húst, azon belül is sovány, fehér húsokat heti 3-5 alkalommal, vörös húsokat heti 1-2 alkalommal. A szív-és érrendszer egészségének érdekében kerüld a bő olajban sütést, helyette válassz zsírszegény elkészítési módokat, mint a párolás, a teflon serpenyőben, sütőzacskóban vagy sütőben, kevés olajon sütés. A felvágottak fogyasztását igyekezz minimalizálni, és akkor is keresd magas hústartalmú, minél kevesebb összetevőt, ízfokozót, tartósítószert, nitrites pácsót tartalmazó változatokat.
Ha eddig rendszeresen és nagyobb mennyiségű húst ettél, akkor kezdésnek tökéletes lehet a heti egy húsmentes nap beiktatása. Sokaknál ez a hétfő, de te választhatod bármelyik, számodra szimpatikus napot. Ha ez már nem jelent kihívást, akkor a hét több napját is kinevezheted húsmentesnek. Túlzásba azonban semmiképp sem érdemes esned, hiszen a normál, kiegyensúlyozott táplálkozásban a húsfélék is szerepet kapnak, a lényeg a mennyiségben és a minőségben rejlik.
Hogyan helyettesítsd a húsféléket a mindennapokban? Főzelékek, rizottó feltétjének tökéletesen passzolnak a grillsajtok, illetve a grillezett tofu, de túróból, tojásból és némi zablisztből túrópuffancsot is süthetsz. Rakott ételekbe hús helyett kiválóan passzol a vöröslencse, amelyet bolognai raguba is használhatsz a darált hús alternatívájaként. Húspogácsa, fasirt készülhet vörös-vagy fekete babból, de számos helyen kapható már növényi alapú fasirtpor is. A hideg étkezésekben, szendvicsekben a felvágottakat cseréld bátran sajtra, főtt tojásra, tojás- vagy túrókrémre, de érdemes kipróbálni a hummuszt (csicseriborsó krém), illetve a zöldségekből készült szendvicsfeltétek, kencék igen széles tárházát.
Hidd el, ha megfelelően van összeállítva az étkezésed, – azaz tartalmaz kellő mennyiségű fehérjét, komplex szénhidrátot, valamint jó típusú zsírokat adó alapanyagokat, illetve zöldségeket is bőségesen -, akkor hús nélkül is tökéletesen jól fogsz lakni! Azt azonban ne feledd, hogy a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozásban nem kell egyetlen élelmiszercsoportról sem lemondani, ezért a szélsőségeket érdemes kerülni. Amennyiben szeretnéd az ökológiai lábnyomodat csökkenteni, bátran egyél egy kicsit kevesebb húst és állati eredetű élelmiszert, de mielőtt szigorú, drasztikus változtatásokba kezdenél, mindenképp konzultálj dietetikus szakemberrel, hogy a szervezeted ne szenvedjen hiányt semmilyen tápanyagból sem!