Kövess minket a közösségi oldalakon, ahol első kézből értesülhetsz az egészséges életmóddal kapcsolatos hírekről, receptekről és az új termékeinkről.

Belépés / Regisztráció

Mi az a granola?

A gabonapehely, zabpehely, zabkása sorból természetesen a granola sem hiányozhat.

Akárcsak a felsoroltak, ez is alapdarab az egészséges életmódot követők kamrájában. Kalóriatartalma miatt ugyan nem lehet mértéktelenül fogyasztani, de egy energetizáló reggeli, egészséges desszert könnyedén készíthető belőle. Tápanyag tartalma és tápértéke kiváló, jól áll neki a gyümölcs, a joghurt és még ráadásul nagyon finom is! Nézzük, mi az a granola!

A granola története

A granola egy gabonaétel, aminek története a 18-19. század fordulójáig nyúlik vissza, egészen Dr. Sylverster Graham tiszteletesig, aki szentül hitte, hogy a húsmentes étkezés, a dohányzás és az alkohol elhagyása pozitívan befolyásolja a szellemet és a testet. Ő fejlesztette ki a graham lisztet, ami jóval nagyobb szemcsékből áll, mint a fehér liszt, kissé édes-mogyorós ízű, így remek alapanyaga a kekszeknek és sok minden más mellett a granoláknak is.

Dr. James C. Jackson 1863-ban ilyen graham lisztes kekszet felhasználva hozta létre a reggelire fogyasztható, úgynevezett granulát, ami merőben ellene ment a korra jellemző reggeliknek, melyek nagyrészt kolbászból, húsból álltak. Ezt Jackson egy sokkal egészségesebb és könnyebb ételre, a granolára cserélte.

John Harvey Kellog sem tétlenkedett, ezzel egyidőben ő is megalkotta a saját granuláját, ami természetesen Jackson nemtetszését váltotta ki, ennek eredményeképpen a cég a nevet granolára változtatta.

Hosszú évtizedekig háttérbe szorult a granola, majd az 1960-as években ismét felfedezték előnyös tulajdonságait és azt, hogy sokkal egészségesebb, mint az akkoriban oly divatos reggeliző pelyhek.

Mi az a granola?

A granola valójában nem más, mint sült müzli. Alapja a zabpehely, amit mézzel és kókuszolajjal locsolnak meg és megsütnek. Különféle finomságokat adhatnak hozzá, így például kerülhetnek bele magvak, dió, mandula, kókusz, aszalt gyümölcsök. Ezek mind a sütőben kiengedik illat és íz aromájukat, ropogósra pirulnak, karamellizálódnak.

Jótékony hatásai

Miután megtudtuk, mi az a granola, nézzük, miért egészséges! A granola igen gazdag táplálék, ami egyfelől a hátránya, hiszen nem lehet mértéktelenül fogyasztani, másfelől viszont ez az előnyére is szolgál, hiszen értékes anyagokat tartalmaz. A rostoknak köszönhetően sokáig teltségérzetet okoz, ennek köszönhetően az étkezések közötti nassolás esélye csökkenthető. Jó hatással van az emésztésre a magas rost tartalmának köszönhetően, a vérzsírt és a koleszterint nem emeli meg, segíti viszont a méregtelenítést.

Roppant egészséges élelem, hiszen van benne vas, ami elősegíti a bőr frissességét, a haj és a körmök növekedését, magnézium, ami jó hatással van a szívre és az idegekre, kalcium, ami erősíti a csontokat, foszfor, ami a növekedéshez elengedhetetlen, illetve B- és E-vitamin, előbbi a szellemi teljesítményt fokozza, utóbbi pedig az idegrendszerre van jó hatással. Ezek mind szükségesek a szervezet kiegyensúlyozott működéséhez.

Milyen a jó granola?

Egyéntől függ, hogy ki milyen granolát szeret, van aki azt kedveli, ha nagyobb darabok vannak benne, de olyan is van, aki a kisebbeket ízletesebbnek találja. Bármilyen méretről is legyen szó, a legfontosabb, hogy jó minőségű alapanyagokból készüljön.

Ma már igen bőséges a granola választék, érdemes alaposan megvizsgálni az összetevőket. A gyengébb minőségű ételek rengeteg hozzáadott cukrot tartalmaznak, arról nem is beszélve, hogy mennyi aroma és íz- illetve illatfokozó kerül beléjük. Ezeket érdemes kerülni és inkább a kézműves, nem nagyipari körülmények között előállított finomságokat választani.

A granola felhasználása igen széleskörű, nemcsak remek reggeli, de uzsonna, vacsora is lehet. Tökéletes nassolnivaló és a gyerekek számára is jó alternatíva a csokik és kekszek helyett. Fogyasztható tejjel, növényi tejjel, joghurttal, adhatod turmixhoz, de használhatod desszertek elkészítéséhez is.

A gabiyo granolák

A gabiyo granola és müzli esetén a fő alapanyag a gabonák közül a gluténmentes zab, ami azt jelenti, hogy még szennyeződésként sem találkozott gluténnal. Magyarország egyetlen gluténmentes zabfeldolgozó üzemében készül az alap zabpehely.

Hozzáadott cukrot, szirupot nem tartalmaz, az édes ízt a gyümölcsök és a datolya adja, utóbbi a textúra kialakításában is fontos szerepet játszik. Ha szükség van rá, akkor az édességet természetes édesítőszerrel, stevia növény kivonattal fokozzuk. A granolák fehérjetartalmát rizsből kivont fehérjével növeljük, így értékes fehérjeforrás laktózérzékenyek és vegánok számára is.

Ismerd meg a gabiyot, nézd meg milyen müzli és granola ízek közül válogathatsz!

https://gabiyo.hu/