Akár tejfehérje allergia, laktózintolerancia, vegán életmód vagy egyéb kapcsán kerülöd a tejtermékeket, ha inzulinrezisztenciád van, érdemes pár fontos szempontot szem előtt tartanod az étrended összeállításakor.
- A joghurt, sajtok, túró kiiktatásával az étkezéseidből kiesik egy jelentős fehérjeforrás. Ez önmagában még nem kell, hogy problémát okozzon a fehérjebeviteled kapcsán, ha húsféléket, halakat és tojást kellő mennyiségben fogyasztasz. Ha azonban vegán vagy, vagy szeretnéd az állati eredetű élelmiszerek fogyasztását jelentősen lecsökkenteni, akkor a növényi fehérjeforrásokra kell kiemelten fókuszálnod. A hüvelyesek, a búzasikér és a szója jelentősebb mennyiségű fehérjét tartalmaznak, megfelelően kombinálva pedig teljes értékűvé tehetők, annak ellenére, hogy a növényi fehérjéket nem tekintjük teljes értékűnek. A hüvelyesek, babfélék magas rosttartalmuk mellett fehérjében is bővelkednek, és ásványi anyagokat, nyomelemeket is szolgáltatnak szervezetünknek, azonban szénhidráttartalmukkal is számolni kell, a napi és az egyes étkezésekre megengedett szénhidrátmennyiségbe mindenképpen bele kell kalkulálnod. Habár sokan, akik növényi táplálkozást folytatnak, a gabonaféléket és az olajos magvakat is fehérjeforrásként emlegetik, előbbieket szénhidráttartalmuk, utóbbiakat zsírtartalmuk miatt érdemes megfontoltan fogyasztani.
- A tejhelyettesítő növényi italok közül nem mindegy, melyiket választod! Alaposan olvasd el mindig a termék csomagolását: hozzáadott cukrot ne tartalmazzon, és kerüld a gabona alapú italokat, mint a rizstej, zabtej, mert ezek szénhidráttartalma jóval magasabb a tehéntejénél is, még úgy is, ha hozzáadott cukortól mentesek. Legalacsonyabb szénhidráttartalommal az olajos magvakból készített italok rendelkeznek, pl.: mandulatej, kókusztej. Keresd a kalciummal és vitaminokkal dúsított változatokat!
- Ha édes reggelit választasz, akkor se maradjon ki a fehérjeforrás, ha nem eszel semmilyen tejterméket. Jó, ha tudod, a növényi alternatívák közül a szója alapúak rendelkeznek a legmagasabb fehérjetartalommal, (pl.: szójatej, szójajoghurt), de tökéletes választás lehet a GabiJó kakaós granola is, amely borsófehérjével van dúsítva.
- A konzerv kókusztej magas zsírtartalmánál fogva sokkal inkább a tejszín, mint a tej helyettesítésére alkalmas. Ha ezzel főzöl, tartsd szem előtt a mennyiséget, ugyanis magas kalóriatartalommal rendelkezik.
- A fehérjeporok nagy része tejsavó alapú, ezért ha szükséged van fehérjepótlásra, ezek helyett növényi változatokat fogyaszthatsz. Leggyakoribbak a borsóból és a rizsből készült fehérjekészítmények, de találkozhatsz például kendermagból készült fehérjeporokkal is.
- Nagy trendje van a cukrászdákban, kávézókban a „mindenmentes” süteményeknek. Azonban mielőtt megvásárolnál egy ilyet, minden esetben kérdezz rá, hogy tartalmaznak-e bármilyen tejtartalmú összetevőt. Sajnos sok esetben a laktózmentes és a tejmentes fogalmakat keverik a vendéglátó egységek is.
- Ha a célod a súlycsökkentés, a nyers-vegán sütemények, édességek nem feltétlenül jelentik a legjobb választást számodra, legalábbis csak alkalomszerűen. Ezek ugyanis legtöbb esetben magas kalória-, szénhidrát-, és zsírtartalommal rendelkeznek, mivel aszalt gyümölcsök és olajos magvak adják az alapjukat.