Hogy hogyan valósítsd meg a szénhidrátok felszívódásának lassítását a gyakorlatban? Az alábbiakban erre szeretnénk néhány hasznos, gyakorlatias tippet adni.
- Gyümölcsöt is ehetsz! Ideális, ha kisétkezésre fogyasztod, például uzsonnára, de mindig egyél mellé valamit, ami kiegészíti a gyümölcs cukortartalmát. Egy kis marék natúr, sótlan olajos mag, dióféle tökéletes választás, de eheted natúr joghurttal, túróval, esetleg sovány sajttal együtt is. Az olajos magvak egyszerre tartalmaznak jótékony zsírsavakat, valamint növényi fehérjéket és élelmi rostokat is, míg a tejtermékek, mint a joghurt, túró, sajt fehérjével segítik a szénhidrátok felszívódásának lassítását.
- A reggeli zabkásádat turbózd fel extra rostokkal! Adj a zabhoz búza-vagy zabkorpát, vagy egy kevés útifűmaghéjat. Fehérjeforrással is dúsíthatod a kásád, adj hozzá egy kevés ricottát, túrót, vagy növényi fehérjeport.
- A glikémiás indexet remek módon csökkentik a rostokban és értékes zsírsavakban is bővelkedő alapanyagok, mint amilyen a lenmag vagy a chia mag is. Ha a turmixodhoz ezekből is adagolsz, sokat tettél az egészséges vércukorszint eléréséhez.
- Az olajos magvak (tökmag, szezámmag, diófélék, mogyoró, mandula, stb.), illetve az ezekből készült magvajak (pl.: földimogyoróvaj, mandulavaj, kesudióvaj, tahini, azaz szezámmagkrém) tökéletes kiegészítői a magasabb glikémiás indexű ételeknek, mint a kásák, gyümölcsök, stb.
- Ha szendvicset készítesz, válaszd a teljes kiőrlésű lisztből készült pékárukat, és ne feledkezz meg a sovány húsfélék vagy sajtok mellett arról sem, hogy zöldséget is pakolj bele bőven!
- Burgonyát is fogyaszthatsz, de azt sose magában, hanem húsfélével, sajttal, és sok-sok zöldséggel együtt edd! Ugyanez igaz a tésztafélékre és a rizsre, illetve az egyéb gabonaköretekre is. A cukros, édes tésztaételek helyett válaszd az olyan raguval tálalt tésztákat, amelyek tartalmaznak húsfélét és zöldséget is, vagy egyél mellé egy nagy adag salátát.
- A gyümölcskészítmények, mint például a lekvárok vagy az aszalt gyümölcsök is mértékkel beilleszthetők az inzulinrezisztensek étrendjébe, ha megfelelően párosítjuk őket egyéb élelmiszerekkel! A lekvárok hagyományosan nagyobb mennyiségű cukorral készülnek, ehelyett válaszd az alacsonyabb cukortartalmú változatokat. Fogyaszd például magas rosttartalmú lisztből, (pl.: zablisztből vagy teljes kiőrlésű tönkölylisztből) készült palacsintával, császármorzsával. Egy tipp: a túrós-baracklekváros palacsinta egy igazán ütős kombináció, próbáld ki!
Granoláinkat úgy állítottuk össze, hogy a bennük lévő szénhidrátok felszívódását optimalizáljuk. Ennek érdekében kerültek a receptúrába az élelmi rostokat, értékes zsírsavakat és fehérjéket szolgáltató összetevők, mint a zabpehely, a tökmag, chiamag, kókuszreszelék, vagy éppen az olívaolaj.
Az alábbi tippek mellett felhívjuk a figyelmed, hogy az étrend összeállítása minden esetben személyre szabott kell, hogy legyen, ehhez kérd dietetikus segítségét!