Mit is jelent a PCOS?
A policisztás petefészek betegség (PCOS) a női szervezet hormonális megbetegedése. A betegségben érintett Hölgyek testében túltermelődnek az androgén (férfi nemi) hormonok. A petefészken egy vastag, kéregszerű bevonat keletkezik megakadályozva az érett petesejtek kilökődését. Az éretlen, meg nem repedt tüszők maradványai a petefészekben ciszták kialakulását okozhatják.
PCOS esetén a folyamatosan magas ösztrogén- és androgén hormonszint cukoranyagcsere zavarokat idézhet elő. Ilyenek az inzulinrezisztencia és a diabétesz. Az anyagcserezavarok kialakulásának kockázatát tovább növeli, ha a PCOS-el túlsúly is párosul.
Az inzulin egy hasnyálmirigy által termelt hormon, melynek segítségével a sejtek a testben lévő cukrot (glükóz) energiává alakítják. Ha a szervezet nem tud elegendő mennyiségű inzulint termelni, a vércukorszint megemelkedik. Az inzulinrezisztenciával is küzdő betegek esetén a szervezet a megtermelt inzulint nem tudja megfelelően hasznosítani. A vércukorszint normál értéken tartása érdekében a test még több inzulint termel. A magas inzulinszint a petefészket további androgén hormonok termelésére sarkallja, ami hatással van a tüszőérésre. A PCOS-el diagnosztizált hölgyek inzulinszintje gyakran a normál értéknél magasabb.
Jó hír, hogy a PCOS kezelhető, a folyamat megfordítható a szervezetben. PCOS gyanúja esetén a kivizsgáláshoz mindenképpen orvoshoz kell fordulni, aki endokrinológiai- és nőgyógyászati vizsgálatok segítségével pontos diagnózist állít fel. Érdemes továbbá dietetikus tanácsadót is fölkeresni, aki a kapott eredmények alapján segít a megfelelő étrend kialakításában.
Mekkora mennyiségű és milyen ételek fogyasztása javasolt a PCOS diagnosztizálása esetén?
Javasolt naponta 5-6 alkalommal kis mennyiségű, meghatározott szénhidrát- és kalória tartalmú étkezéseket beiktatni. A gyorsan felszívódó szénhidrátokat ajánlott kerülni, mert ezek a hirtelen vércukorszint emelkedést okozhatnak (cél a vércukor- és inzulinszint stabilizálása) a testben. Érdemes vizsgálni az élelmiszerek Glikémiás Indexét is (GI), amely megmutatja, mekkora az élelmiszerek vércukorszint emelő hatása a cukoréhoz képest. Az alacsony GI értékkel rendelkező ételekből összeállított étrend nem emeli meg jelentősen a vércukorszintet, így a szervezetnek nem kell egyszerre nagyobb mennyiségű inzulint termelnie a cukor energiává alakításához.
- Magas rosttartalmú ételek – lassítják az emésztést, mérséklik a cukornak a vérre gyakorolt hatását, segítik az inzulinrezisztencia hatékony kezelését. Ilyenek például:
- Teljes kiőrlésű lisztekből készülő termékek
- Magas rosttartalmú gabonafélék (hajdina, köles, barna rizs)
- Szupernövények/álgabonák (amaránt, quinoa)
- Zöldségek:
- brokkoli, karfiol, kelbimbó, saláta, rukkola, zöld- és pirospaprika, bab- és lencse, édesburgonya, tök
- Bogyós gyümölcsök
- Magas fehérjetartalmú ételek, mint például
- Tofu
- Sovány húsok
- Csirke
- Hal
- Gyulladáscsökkentő ételek, fűszerek – ilyenek például:
- Paradicsom
- Sötét színű leveles zöldségek (pl. kelkáposzta, spenót)
- Diófélék
- Olívaolaj
- Bogyós gyümölcsök (áfonya, eper)
- Omega-3 zsírsavakban gazdag halak (tonhal, szardínia)
- Kurkuma, gyömbér
Milyen ételek fogyasztását érdemes kerülni, esetleg csak korlátozott mennyiségben fogyasztani?
- Többnyire csak finomított szénhidrátokból álló élelmiszereket
- Ilyenek például a fehérliszt alapú élelmiszerek (fehér kenyér; muffin; péksütemények)
- Hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek
- Mivel a cukor is szénhidrát, érdemes mellőzni, amikor csak lehetséges. Vásárlás előtt mindenképpen át kell tanulmányozni a termék címkéjét. A cukor alternatív megnevezéseire is figyelni kell, ilyenek lehetnek például a szacharóz, kukoricaszirup, dextróz vagy fruktóz-glükóz szörp.
- Gyulladásos állapotot előidézhető élelmiszerek, mint például
- Vörös húsok, feldolgozott húskészítmények
- Margarin
Minden olyan élelmiszernek, melyek súlyosbítják az állapotodat, létezik egészségesebb alternatívája is. Ha reggelire eddig például margarinnal megkent, fehérkenyérből készült pirítóst reggeliztél, próbáld meg helyettesíteni:
- a fehér kenyeret magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű kenyerekkel
- a margarint olívaolajjal, avokádóval