Ma már széles kínálatból válogathatnak azok, akik az egészséges táplálkozás mellett teszik le a voksukat. Ha arra kérnénk az embereket, hogy írják össze, mely ételeket tartják a legegészségesebbnek, a legtöbben a TOP 5 reggeli között említenék a zabot. Ez nem is csoda, hiszen roppant elterjedt, változatosan elkészíthető és ízletes alapanyag. Mi a zabkása élettani hatása? Ennek jártunk utána!
Milyen értékes anyagokat tartalmaz a zabkása?
A zab egy igazi csodaélelmiszer, amiből müzli, granola, de akár kása is készülhet. Ha a zabot meggőzölik és lehéjjazzák, majd egy henger segítségével kilapítják, akkor keletkezik a zabpehely. Tápértéke meglehetősen magas, ennek köszönhető, hogy sokáig teltségérzetet okoz. Olyan értékes vitaminok, ásványi anyagok találhatók benne, mint a mangán, a szelén, a cink, a foszfor, a magnézium és a különféle rostok. Bővelkedik flavonoidokban, karotenoidokban, E-vitaminban és a polifenolok egy speciális fajtájában, avenantramidekben is.
Rostban gazdag étel, leginkább béta-glükánt tartalmaz, ami hozzájárul ahhoz, hogy a koleszterin egészségre káros típusának szintje csökkenjen a szervezetben. Egyetlen pohárka zabban 8,2 gramm rost található, ami nagy mennyiség. Ugyanez a mennyiség valamivel több mint 300 kalóriát tartalmaz, zsír azonban nincsen benne. Ez az alap zabkása, ha különféle ízesítőket, magokat, gyümölcsöket adunk hozzá, akkor ezeket hozzá kell adni a natúr zabpehely értékeihez.
A zabkása élettani hatása
Minden, amit megeszünk, az étkezési szokások, amiket követünk hatással vannak a szervezetünk működésére. Ha egy autóba minőségi benzint tankolunk, akkor érezhetően könnyebben szeli majd a négykerekű az utakat. Valahogy így van ez a táplálkozással is: a minőségi éltelek hozzájárulnak az életminőség növekedéséhez. Összegyűjtöttük, hogy milyen hatással van a zabkása a testre.
Rákellenes hatású
A fitovegyületek, melyekben a zab bővelkedik, gátolják a rák kialakulását. Rendszeres fogyasztás esetén különösen a mellrák kockázatát csökkentik, a magas rosttartalomnak köszönhetően ugyanis az ösztrogén keringés szabályozottabb lesz.
Lassan szívódik fel
A béta-glükán jellemzője, hogy egy vékony, gélre hasonlító réteget képez a gyomorban lévő nyálkahártyán, ezáltal lassítja a cukor felszívódását. Az elfogyasztott zabkása nem dobja meg hirtelen a vércukorszintet, segít annak „kisimításában”, ami cukorbetegség esetén kiemelten fontos.
Értágító hatású
A zab polifenolokat tartalmaz. Az avenantramidok például kizárólag a zabban találhatók meg és hozzájárulnak az erek kitágulásához, azáltal, hogy elősegítik a nitrogén-monoxid termelődését. A tágabb erek a vérnyomás csökkentéséhez járulnak hozzá.
Segíti a testsúly megtartását
A zab kifejezetten gazdag rostokban, ami azt jelenti, hogy az elfogyasztott kása lassabban szívódik fel, laktató, a jóllakottság érzése pedig tovább tart. Aki egy jó tál zabkásával indítja a napot, délig nem fog megéhezni. A béta-glükánok jellegzetessége, hogy elősegítik a tirozin-tirozin peptid, vagyis a PYY-fehérje termelődését. Ez egy olyan hormonra hasonlító anyag, ami az éhségérzet kialakulását gátolja meg. Márpedig, ha az ember nem éhes, akkor a következő étkezés időpontját könnyedén ki lehet tolni. Ezáltal a zabkása segíthet a testsúlymegőrzésében, de akár a súlyvesztésben is.
Javítja az emésztést
Oldhatatlan rostokat tartalmaz, melyek kiválóan alkalmasak arra, hogy a beleket átmossák, egyszóval elvégzik a bélrendszer tisztítását. Elősegítik a táplálék mozgását és a székrekedés esélyét csökkentik. Zsírtartalma elenyésző, így a refluxos betegek panaszait is felszámolja.
A koleszterin-szint szabályozója
A zabban találhatók az úgynevezett béta-glükánok. Ezek csökkentik az LDL- és teljeskoleszterin-szintjét, amelyek jelentősen hozzájárulnak az érelmeszesedés kialakulásához. Köszönhetően annak, hogy a C-vitaminnal jól működik együtt, képes meggátolni az LDL oxidációját, így elkerülhető a stroke és a szívroham.
Energiával tölt fel
A szénhidrátok feladata, hogy energiát adjanak a testnek a működéshez, a napi feladatok ellátásához. A zabpehely „jófajta” szénhidrátokban igen gazdag, így hosszú időre fedezi az energiaszükségletet. A zab esetén a glikémiás index alacsony-közepes, vagyis elnyújtva szívódik fel a bél falán keresztül.
Óvja a bőrt
A zab nemcsak belülről táplálja a szervezetet, de a külső szépséghez is hozzájárul. A zab őrölt változatát kolloidális zabpehelynek is nevezik, amit már lassan két évtizede bőrvédőként és bőrápolóként tartanak számon. Mivel a viszketést enyhíti, a gyulladáscsökkentő hatása miatt, így eredményesen alkalmazható bőrbetegségek esetén.
Az egészség őre
A 6 hónapnál fiatalabb csecsemők esetén a zab különleges pozitív hatása figyelhető meg. Amennyiben a babák életük korai szakaszában fogyasztják a zabot, csökkenti az allergia és az asztma kialakulásának esélyét. Idős korban a magas rosttartalma miatt az igen gyakori székrekedést segít leküzdeni.
Láthatjuk, hogy zabkása élettani hatása igencsak pozitív. Negatív hatása nem általános, egyes esetekben azonban a zab puffadást okozhat, a mértéktelen fogyasztása pedig súlygyarapodást eredményezhet. Utóbbit könnyen ki lehet küszöbölni egy tudatosan felépített étrend összeállításával, de az előbbi ellen is vannak bevett praktikák. A puffadás elkerülése érdekében érdemes a bélrendszert lépésről lépésre megismertetni a zabbal és az is segíthet, ha fogyasztás előtti este egyszerűen beáztatjuk a zabpelyhet. Van, aki arra esküszik, hogy nem elég a zabot leforrázni, fel is kell főzni, de olyanok is akadnak, akiknek nem is annyira a zab, inkább a „kiegészítők”, a gyümölcsök, a magok okoznak puffadást. Mindenki saját maga tudja kitapasztalni, hogy melyik módszer működik a leginkább.
A gabiyo köleses zabkásái az egészséges étrendbe könnyedén beilleszthetők. Ismerd meg, milyen ízeket kínálunk!