A reggeli a nap legfontosabb étkezése. Ilyenkor az ember megalapozza az egész napját, legalábbis ami az étkezést illeti, olyan táplálékokat vesz magához, amelyek jótékony hatását egész nap, sőt hosszú távon is érezheti. Nem mindegy tehát, hogy reggel az álmos szemek mi fölött révednek el. A zabpehely és a zabkása egyaránt az egészséges reggelik táborát erősítik. Nézzük, miben ragadható meg a zabpehely zabkása különbség, lényeges-e, hogy melyiket mikor fogyasztjuk?
Mi az a zabkása?
A különféle gabonákból készült kásák azon kevés ételek közé tartoznak, amelyekkel már az egészen kicsi babákat is etetik. Kutatások szerint már a vadászó-gyűjtögető emberek is fogyasztottak valamilyen gabonából készült kásaszerű ételt, például igen gyakran a fő alapanyag a vadzab lehetett.
A zabkása bizonyos értelemben egy gyűjtőfogalom, mivel ezt a kifejezést (angolul porridge) használják bármilyen gabonából készült kására, legalábbis a nemzetközi nyelvben. Így a fogalom égisze alá tartozik például a kínai rizskása és az ázsiaiak quinoából készült kásája is. A magyar nyelvben a zabkása szó a zabból készült kását jelenti. A kása alapja egyébként bármi lehet: köles, kukorica, tönkölybúza, árpa, búza és természetesen zab is. A kukoricakása, vagyis a polenta egyébként itthon is tradicionális étel, a régi időkben sok háztartásban került gyakran az asztalra, főleg a szegényebb családok körében.
A kása lényege, hogy a gabonát, jelen esetben a zabot vízben, tejben, esetleg húslevesben megfőzik vagy leforrázzák és így egy krémes állagú, sűrű étel lesz a végeredmény. A kásába keverhetnek gyümölcsöket, cukrot, fűszereket, szirupokat, így még összetettebb ízvilágot lehet megalkotni.
Mi az a zabpehely?
A zabpehely alapvetően a zabkása alapja, vagyis maga a zab. Lényeges azonban megjegyezni, hogy az angol oatmeal a zabból készül zabkását jelenti. Mindenesetre itthon a zabpehely szót a nyers zabra értjük, ami különféle méretekben és a feldolgozás eltérő szintjén kerülhet a boltok polcaira. Ebben a formában nemcsak kása készíthető belőle, a felhasználás skálája igen színes: jó lehet turmixba, süteményekhez, fasírtokhoz és még megannyi ételhez.
Aki szereti a nyers zab ízét, annak elegendő, ha egy tál zabpelyhet leönt egy kis tejjel, vagy növényi tejjel, megszórja a tetejét néhány gyümölcsszelettel és olajos magvakkal és már készen is van a mennyei csemege. Természetesen ehhez az is kell, hogy a zabpehely a minőség szempontjából megfelelő legyen.
Zabpehely zabkása különbség és hasonlóság
A zabpehely és a zabkása a hazai szóhasználat szerint egymással szoros összefüggésben áll, hiszen a pehely adja a kása alapját, abból készül, úgy, hogy vízben vagy tejben megfőzik. Éppen ezért a zab értékes tápanyagai mindkettőben benne vannak. A zabnak ugyanis kifejezetten magas a rosttartalma, sok vitamin, tápanyag, antioxidáns és fehérje található benne. Az összetétel miatt lassú felszívódású, ennek köszönhetően az ember később éhezik meg, ha zabot eszik reggelire, ami hatalmas fegyvertény fogyókúrázók számára. Ugyanezen tulajdonsága miatt a vércukorszintet nem emeli meg hirtelen, nem okoz kiugrásokat, így bátran fogyaszthatják cukorbetegek is. A zab energiaértéke magas, gluténmentes, hihetetlenül tápláló, kalóriatartalom kitűnő arányban oszlik el a fehérje, a zsír és a szénhidrát között.
A zabkása, mivel az előállítás során megfőzik, ezért valamivel tartalmasabbnak tűnik, és ha kint hideg van, akkor remekül felmelegít egy didergős reggelen.
Néhány tipp, ha zabot készítesz!
A következőben adunk néhány tippet, hogy a végeredmény, vagyis az elkészült étel biztosan mindenkinek elnyerje a tetszését!
- A zabkása főzésekor érdemes egy csipet sót dobni a főzővízbe vagy a tejbe. A só ugyanis kihozza a zab pirított, diós ízét, így sokkal finomabb lehet a kása.
- Nem mindegy, hogy miből esszük a zabkását! Mivel ezt az ételt az emberek melegen szeretik elfogyasztani, így érdemes olyan tálat választani, ami jól tartja a hőt. Ha más nem, tálald a kedvenc kerámia bögrédben és biztos lehetsz abban, hogy még az utolsó falat is meleg lesz.
- A kreativitás az élet minden területén, így a zabkása elkészítésekor is fontos. Ha unalmasnak találod, hogy vízben vagy tejben főzöd meg a zabpelyhet, akkor próbáld ki azt, hogy teába szórod a szemeket. Ahány féle tea, annyi izgalmas ízvilág. Ugye jól hangzik?
- Érdemes lehet kipróbálni, hogy a zabhoz másfajta gabonát is adunk, így a textúra sokkal változatosabb és érdekesebb lesz. Jó választás a zab mellé a hajdina és a quinoa is, előbbinek a főzési ideje ugyanannyi, mint a zabé, utóbbit pedig kicsit később kell hozzáadni a megfelelő eredmény érdekében.
A zabpehely és a zabkása egyaránt jó választás, ha egészséges reggelire vágysz. A gabiyo kínálatában finomabbnál-finomabb köleses zabkásákat találsz. Kattints, és nézd meg, milyen ízek közül válogathatsz!