Kövess minket a közösségi oldalakon, ahol első kézből értesülhetsz az egészséges életmóddal kapcsolatos hírekről, receptekről és az új termékeinkről.

Belépés / Regisztráció

Proteines zabkása: a fehérje ereje

A zabkása a reggeli ételek királya, ami értékes tápanyagok sorát biztosítja. Ezek segítenek abban, hogy az ember tele legyen energiával és bírja a mindennapok kihívásait. Amit megeszünk, az a hajtóenergia, éppen ezért nem mindegy, hogy milyen minőségű a bevitt táplálék. A minőség mellett ügyelni kell arra is, hogy az igényeknek megfelelően fogyasszunk szénhidrátot, fehérjét és zsírt. A proteines zabkása abban az esetben jó választás, ha egy diéta, sport vagy speciális étrend miatt nagyobb hangsúlyt szeretnénk fektetni a fehérje bevitelre. Mi az a proteines zabkása és milyen esetekben érdemes ezt fogyasztani? Jöjjenek a részletek!

A fehérje feladata, hogy gondoskodjon az izom ellátásáról, az enzimek, az immunrendszer, a hormonok működéséről és arról is, hogy a megfelelő kémiai reakciók végbe tudjanak menni. A fehérjét több forrásból is biztosíthatjuk, léteznek például állati eredetű fehérje források, mint a húsok, a tejtermékek és növényi eredetűek, mint amilyen a szója, a borsó és a hüvelyesek.

Mennyi fehérje kell a testnek?

A szervezet működéséhez szénhidrátra, zsírra és fehérjére egyaránt szükség van. Utóbbi nem tud elraktározódni, így gondoskodni kell a folyamatos utánpótlásáról. Attól függően érdemes növelni a fehérjebevitel mértékét, hogy mennyire aktív életmódot folytatunk. Alapvetően testsúlykilogrammonként 1 g fehérjét kell megenni valamilyen formában naponta. Ha azonban intenzíven sportolunk, megerőltető munkát végzünk, akkor ezt az adagot érdemes emelni.

Az intenzív testmozgás tehát az egyik eset, amikor szükség lehet arra, hogy nagy figyelmet fordítsunk annak, hogy mennyi fehérje jut a testünkbe. Ugyanígy kell tenni akkor is, ha speciális étrendet követünk, például vegetáriánusok vagyunk vagy vegánok. Az egészséges fehérjebevitelt általában fedezi, ha valaki megeszik egy szelet húst vagy halat, tejet iszik, sajtot eszik. Ha azonban valaki vega vagy vegán, akkor ezekhez nem jut hozzá, kizárólag a növényi fehérjék jöhetnek számításba. Ilyen esetekben a fehérje fogyasztását kiemelt fontossággal kell kezelni, mivel gyorsan hiánybetegségek alakulhatnak ki.

A zab és a fehérje

100 gramm zabpehelyben jellemzően 56 g szénhidrát, 7 g zsír és 17 g fehérje található. A zab szénhidráttartalma meglehetősen magas, lényeges azonban tisztában lenni azzal, hogy a glikémiás indexe alacsony, vagyis magas a rosttartalma és lassabban szívódik fel a szervezetben. Ez azt jelenti, hogy nem dobja meg hirtelen a vércukorszintet és sokáig eltelít.

A gabonáknak jellemzően nem túl magas a fehérjetartalma, nem úgy a zabnak! Az igaz, hogy nem számít teljes értékű fehérjeforrásnak, vagyis nem tartalmazza az összes esszenciális aminosavat, ennek ellenére értékes és nem elhanyagolható a fehérjetartalma.

Hogyan növelhető a zabkása protein tartalma?

A zabkása fehérjetartalmát könnyedén fel lehet tuningolni, ez annak köszönhető, hogy remekül illik sok-sok alapanyaghoz. Ha például tejjel fogyasztjuk vagy joghurttal akkor máris nyerünk néhány gramm fehérjét. Jól passzolnak hozzá az olajos magvak, például a pisztácia, a mandula, de finom kiegészítője lehet a fehérjedús mogyoróvaj, a quinoa, a chia mag, sőt még a túró is fel tudja dobni. Nincs örök érvényű recept, ízlés kérdése, hogy ki milyen fehérjedús hozzávalóval gazdagítja.

Az is jó megoldás, ha fehérjeport adunk hozzá vagy proteines zabkása mellett döntünk. A gabiyo kínálatában is van többféle proteines zabkása, ezekbe növényi fehérje kerül, hogy még táplálóbbak legyenek. A proteines zabkása a gabiyonál kék csomagolást kapott, hogy könnyebb meg lehessen különböztetni a normál változatoktól. És ami a legjobb, hogy nincsen bennük hozzáadott cukor!

Kattints, és nézd meg a webshopban, hogy milyen ízek közül válogathatsz!

https://gabiyo.hu/termekek/

A zabkása egy gyors étel, ami kifejezetten egészséges, tele van értékes anyagokkal, tápláló, vitaminok, rostok bőségesen megtalálhatók benne és jól kombinálható gyümölccsel, magvakkal. A proteines változat sokkal laktatóbb, így érdemes kipróbálni.